Zamiatarki drogowe- jak w profesjonalny sposób oczyszczać ulice?

Related Post

  • No related post.

Kurz, pył, zanieczyszczenia płynne, zaschnięty brud, opadające liście, śmieci- w jaki sposób radzić sobie z takim zanieczyszczeniem miejskich ulic? Konieczność regularnego sprzątania miejskiej przestrzeni pojawia się w każdym mieście, gdzie na stosunkowo niewielkim metrażu spotyka się wiele osób. Dlatego też do takiego oczyszczania ulic stworzone zostały zamiatarki drogowe. Jest to specjalistyczny sprzęt, który został zaprojektowany właśnie po to, aby móc sprzątać przestrzeń miejską regularnie. Pierwotnie, zamiatarki zostały skonstruowane z wykorzystaniem podwozia samochodu ciężarowego. Większe model tych maszyn zresztą nadal wyglądają jak samochody ciężarowe, a różnicuje je od nich głównie specjalistyczny osprzęt. Kompaktowe zamiatarki drogowe są o wiele mniejsze i dużo bardziej zwrotne.

W jaki sposób sprzątać z wykorzystaniem zamiatarki?

Zamiatarki drogowe oczyszczają ulice na kilka sposobów, dlatego też posiadają odpowiednie wyposażenie.

 

  • Szczotki zamiatające- to właśnie od nich maszyny te otrzymały swoją nazwę. W zależności od producenta, szczotki mogą być umiejscowione w różnych miejscach zamiatarki, chociaż najczęściej jest to front maszyny. Takich zamiatarek może być kilka, ale zdarza się też, że jest ona jedna. W niektórych modelach dodatkowa szczotka zamiatająca znajduje się także z boku maszyny, albo też cały osprzęt zamiatający jest umieszczony z boku pojazdu. Jeszcze jednym rozwiązaniem jest umieszczenie szczotek zamiatających jako osprzęt wleczony. Szczotki umieszcza się na wysięgnikach hydraulicznych tak, aby można było sterować każdą ze szczotek z osobna.

 

  • Dmuchawa- jest ona zainstalowana w zamiatarce i ma silną siłę ssącą. Jej zadaniem jest zasysanie zanieczyszczeń, które są podrywane do góry przez ruch obrotowy szczotek. Najczęściej są to większe lub mniejsze śmieci zalegające na ulicach i chodnikach. Dmuchawa może również służyć do przedmuchiwania z ulic opadniętych liści.

 

  • Na wyposażeniu zamiatarki znajduje się także myjka ciśnieniowa. Służy ona do usuwania płynnych zanieczyszczeń, które mogą pojawić się na drogach. Warto także wspomnieć o tym, że woda użytkowa transportowana w zbiorniku wewnątrz zamiatarki służy właśnie do mycia myjka, ale i do zraszania szczotek podczas pracy. Dzięki temu nie powodują one unoszenia się kurzu.

 

Zamiatarki drogowe wyjeżdżają na ulice miejskie każdego dnia, ich praca najczęściej jest jednak planowana na godziny o mniejszym natężeniu ruchu- późnym wieczorem, nocą lub we wczesnych godzinach porannych. Zamiatarki pozostają w regularnej eksploatacji przez wiele godzin każdego dnia, wymagają więc też regularnych przeglądów, a czasem serwisowania. W takim przypadku nieodzowne bywają oryginalne części do zamiatarek, w szczególności te elementy, które po prostu się zużywają poprzez zwykłą eksploatację maszyny. Oryginalne części do zamiatarek dostępne są przy okazji serwisowania maszyn w Terberg Matec.