Zasady bezpieczeństwa w górach

Zanim podejmiemy decyzję o wyruszeniu w góry, powinniśmy upewnić się, że jesteśmy mentalnie i fizycznie zdolni do odbycia wspinaczki. To bardzo ważne, aby w górach zdawać sobie sprawę z własnych możliwości i ograniczeń. Z jednej strony nie można być obciążeniem dla grupy, z drugiej nie wolno wahać się na wypadek niebezpieczeństwa.

Nie tylko plecak i prowiant. Przygotuj się do wyprawy w góry

 

Przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać szereg informacji o warunkach panujących w górach, między innymi o prognozie pogody. Jeżeli wybieramy się w wysokie góry, być może konieczna będzie odpowiednia aklimatyzacja.

Zimą i na wejścia po lodzie lub śniegu należy wyruszać o świcie tak, aby wrócić w południe. Zawsze należy wybierać łatwiejszą drogę. Brawura w górach może kosztować nas życie.

Atak najwyższych szczytów wymaga czasem większej ilości ekwipunku. Nie warto brać wszystkiego na raz. Lepiej podzielić bagaż na części i wnieść go dwukrotnie. Wbrew pozorom, to właśnie w ten sposób unikniemy nadmiernego wysiłku. Co więcej zmniejsza się ryzyko wypadków lub utraty całego bagażu.

W góry wyruszamy w grupie zaufanych wędrowców, spośród których należy wybrać lidera. Do jego zadań należy trzymanie ręki na pulsie: znać możliwe trasy i rozmieszczenie schronisk.

Oprócz właściwej grupy, warto rozważyć współpracę z lokalnymi przewodnikami – znają oni wybrane tereny, są świadomi możliwych zdarzeń losowych.

Plecak Mammut – idealny towarzysz górskich wypraw.

Koniecznie musimy skompletować odpowiedni sprzęt i odzież stosowne do rodzaju podejmowanej wędrówki. Zestaw podstawowy to:

  • Plecak – taki, który zmieści całość naszego ekwipunku. Najlepsze są te w formie pojedynczej komory, którą pakujemy warstwami. Mnogość zewnętrznych i wewnętrznych kieszeni utrudnia pakowanie i zwiększa ryzyko zaczepienia plecakiem o coś lub o kogoś. Duży wybór takich plecaków znajdziecie w specjalistycznym sklepie górskim a5sklep.pl pod tym adresem: a5sklep.pl/mammut-m-70.html

Co spakować do plecaka?

  • Namiot – wybierając namiot musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Po pierwsze jego budowę. Odpowiedni materiał tropiku i podłogi powinnien chronić nas przed mrozami i wiatrem. Podczas wypraw w góry, zależy nam na szybkim rozbiciu i małej wadze naszego przenośnego domu
  • Śpiwór – Wybieramy śpiwór puchowy, który izoluje nas od czynników zewnętrznych, jest ciepły oraz nie zajmuje wiele miejsca w naszym plecaku. Piankowa karimata zajmuje więcej miejsca. Alternatywą jest samopompujący się materac, który co prawda jest znacznie droższy, ale zapewnia pełniejsze zregenerowanie sił.
  • Kompas – Lepsze są te z igłą zawieszoną w spirytusie, unikajmy tych z trzepieniem. Jego tarcza musi być czytelna. Kompasy przezroczyste pozwalają na łatwą pracę z mapą.
  • Mapy – nawet na niewymagające wyprawy warto zabrać mapę eksplorowanego terenu. W każdej chwili może nas zawieść technologia – w takim wypadku nie pozostaniemy bezradni.
  • Odbiornik GPS – znajduje się w niemal każdym smartphonie. Te jednak mają stosunkowo krótki czas korzystania po naładowaniu baterii. Dlatego na dłuższe wyprawy warto zaopatrzyć się w dodatkowy odbiornik na wszelki wypadek. Tego typu sprzęt można wypożyczyć w większości popularnych miejscowości.
  • Telefon komórkowy – przyda się do wezwania pomocy. Dobrze mieć pod ręką dodatkowy powerbank, który kryzysowych sytuacjach może uratować nam życie.
  • Latarka – niezbędna w sytuacji, kiedy jesteśmy zmuszeni podróżować w ciemności.
  • Okulary przeciwsłoneczne – światło słoneczne odbijające się od śniegu i lodu może mieć katastrofalne skutki dla naszego wzroku. Pamiętajmy, że okulary nie mają nam służyć w ciepłe dni. lecz w słoneczne
  • Płaszcz przeciwdeszczowy – nie jesteśmy w stanie przewidzieć nagłych zmian pogody. Odpowiedni płaszcz uchroni nas i nasz bagaż przed przemoknięciem.

To podstawowy zestaw sprzętu na górską wyprawę. Do każdej powinniśmy przygotować się indywidualnie, dlatego powyższą listę i porady należy traktować jako garść przydatnych inspiracji.