Z jakimi kontuzjami w sporcie najczęściej możemy mieć do czynienia?

Sport to zdrowie- to stwierdzenie możemy usłyszeć bardzo często i faktycznie, aktywność fizyczna jest dla naszego organizmu dobroczynna. A jednak, trzeba mieć też na uwadze, że im więcej ćwiczymy, tym zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju kontuzji. Oczywiście, są osoby, które trenują długie lata, a kontuzje w sporcie właściwie ich nie dotyczą. Warto jednak być świadomym, że mogą się przydarzyć, a wtedy potrzebne może być specjalistyczne leczenie, rehabilitacja, a także fizjoterapia.

Jakich kontuzji najczęściej możemy się spodziewać?

Zdecydowanie najczęściej pojawiają się różnego rodzaju uszkodzenia mięśni. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Za pewne każdy z nas pamięta lekcje wychowania fizycznego w szkole i towarzyszącą każdym zajęciom rozgrzewkę. Rozpoczynając własne treningi często wydaje się nam, że rozgrzewka jest niepotrzebnym elementem całości- stąd tak wiele kontuzji. Aby im zapobiegać, przed każdym treningiem warto poświęcić chwilę właśnie na rozgrzanie mięśni całego ciała. Dzięki temu być może nie będzie konieczne leczenie, rehabilitacja czy pomoc takiego specjalisty jak fizjoterapeuta. My polecamy: https://iclb.pl/. Kolejnymi, bardzo często spotykanymi problemami sportowców są stłuczenia i otarcia i tych nie da się już w prosty sposób wyeliminować, gdyż one po prostu się zdarzają. Pojawiają się także zwichnięcia, skręcenia, a nawet złamania rąk i nóg. Wielu sportowców skarży się na ogólne przeciążenie mięśni, uszkodzenia ścięgien czy też wiązadeł.

Czasem, proces zdrowienia nie trwa zbyt długo, a poszkodowany, który doznał urazu może szybko wrócić do zdrowia, a nawet może nadal uprawiać sport, jak to miało miejsce przed kontuzją. Bywa jednak, że nabyte kontuzje łatwo nie dają o sobie zapomnieć, a powrót do całkowitej sprawności trwa długie lata. O ile zajmujemy się sportem całkowicie amatorsko, rezygnacja z jego uprawiania może być trudna, ale na pewno mniej bolesna niż w sytuacji, kiedy sport stanowi nasz zawód i główne źródło utrzymania. Tak czy inaczej, przy okazji każdej kontuzji najlepszym rozwiązaniem jest oddanie się w ręce doświadczonego fizjoterapeuty, który pozwoli nam jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności poprzez zastosowanie rozmaitych zabiegów i ćwiczeń. Musimy się też liczyć z tym, że w wielu przypadkach pomoc takiego specjalisty będzie wprost nieodzowna. Również te pierwsze treningi, które będą miały się odbyć zaraz po zaleczeniu kontuzji, powinny odbywać się pod nadzorem- trenera lub fizjoterapeuty.