Aminokwasy – podstawowy budulec mięśni

Aminokwasy w szerokim ujęciu są to związki organiczne składające się z grupy aminowej i karboksylowej , szczególnym rodzajem aminokwasów, są aminokwasy białkowe, z których składa się białko będące między innymi podstawowym budulcem mięśni. Zatem osoby, które chciałby nabrać masy mięśniowej powinny zatroszczyć się o dostarczanie swojemu organizmowi niezbędnych aminokwasów. Warto w tym miejscu dodać, że w nauce wyróżnia się podział aminokwasów na endogenne i egzogenne. Aminokwasy endogenne produkowane są w naszym organizmie, natomiast aminokwasy egzogenne muszą być do niego dostarczane w posiłkach. Jest to szczególnie ważna kwestia dla sportowców i osób intensywnie ćwiczących, bowiem podczas dużego wysiłku fizycznego organizm potrzebuje dużej ilości aminokwasów, dlatego osoby ćwiczące powinny je dostarczać do swojego ciała, razem z dietą lub dzięki odpowiednim suplementom.

Aminokwasy mają duże znaczenie w gospodarce organizmu, wypływają nie tylko na budowę mięśni, ale także na inne sfery funkcjonowania organizmu. Wyróżnia się 20 podstawowych aminokwasów w organizmie człowieka, które odpowiadają za wiele różnorodnych działań. Warto wymienić tutaj choćby takie właściwości aminokwasów jak redukcja tkanki tłuszczowej. Jeden z aminokwasów niezbędnych dla funkcjonowania organizmu odpowiedzialny jest za transport kwasów tłuszczowych w tkance tłuszczowej, dostarcza on je do mitochondriów komórkowych, im szybciej odbywa się taki transport tym szybciej spalana jest tkanka tłuszczowa i tym organizm ma więcej energii do działania. Aminokwas, o którym mowa to L-karnityna.

Innym aminokwasem, na który warto zwrócić uwagę jest L-arginina, która pobudza pracę krwi, sprawia, że tkanki są lepiej ukrwione, odżywione i dotlenione, zwiększa tym samym produkcję energii i przyśpiesza metabolizm w organizmie. Ten aminokwas pobudza także zwiększenie poziomu tlenku azotu we krwi – substancji, która odpowiada za rozszerzanie naczyń krwionośnych i lepsze krążenie krwi w organizmie.

To przykłady zaledwie dwóch spośród 20 aminokwasów i ich działania na organizm ludzki, wpływ jaki mają na nasze ciało jest nie do przecenienia, dlatego też warto dbać, aby nasza dieta była tak zbilansowana, aby dostarczała organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów, wówczas możemy mieć pewność, że nasz organizm będzie funkcjonował sprawnie i bez większych problemów, wynikających z niedoborów białek, czy ściślej rzecz ujmując – aminokwasów.