Bieganie to zdrowie!

Bieganie stało się ostatnimi czasy bardzo modnym formą aktywności fizycznej, organizowane są liczne biegi: maratony i półmaratony, biegi przełajowe, biegi z przeszkodami. Wszystkie ciszą się coraz większą popularnością a z roku na rok rośnie liczna uczestników tego typu eventów. Biegać mogą osoby w każdym wieku, nie wymaga to bowiem ani kosztownego sprzętu, ani specjalistycznej wiedzy. Jednak podobnie jak w przypadku różnych aktywności najtrudniej jest zacząć. By biegać efektywnie i poprawiać swoją kondycję należy biegać umiejętnie, dlatego by zacząć biegać warto zdobyć wiedzę na ten temat, można to zrobić tutaj – sprawdź jak zacząć trening biegowy.

Bieganie podobnie jak wiele innych aktywności sportowych ma pozytywny wpływ na cały organizm, dlatego jest to doskonały sposób na utrzymanie dobrej kondycji i jak najdłuższe zachowanie dobrego stanu zdrowia.

Różni ludzie mają różną motywację do biegania, jedni chcą schudnąć, innym zależy na poprawie kondycji, jeszcze inni lubią pokonywać własne bariery i osiągać coraz wyżej postawione cele. Niezależnie od powodów, dla których dana osoba decyduje się na bieganie, może być ona pewna jednego: bieganie pozwoli sprawi, że stan jej zdrowia znacznie się poprawi.

Bieganie sposób na walkę z otyłością

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie zaczynają biegać jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Podczas biegania organizm spala znacznie więcej kalorii niż np. podczas spaceru. Ilość spalanych kalorii jest wprost proporcjonalna do tempa biegu. Im szybszy bieg, tym więcej spalonych kalorii. Należy jednak pamiętać, aby intensywność biegania była dostosowana do możliwości i upodobań osoby biegającej, w przeciwnym wypadku bardzo szybko można się zniechęcić. Jeśli bieganie ma być sposobem na odchudzanie musi wiązać się ono z wprowadzeniem lekkostrawnej diety, jednak biegając pamiętajmy, że nie może być ona zbyt restrykcyjna, organizm podczas biegu potrzebuje energii, jeśli w diecie nie będzie odpowiednich składników możemy wycieńczyć organizm. Bieganie to również dobry sposób na zachowanie już osiągniętej wagi, dzięki takiej aktywności fizycznej możemy pozwolić sobie na bardziej obfite posiłki.

Bieganie sposób na zdrowy organizm

Bieganie jest również zalecane przy wielu problemach zwłaszcza z układem krwionośnym czy oddechowym. Regularne bieganie pozwala na obniżenie ciśnienia, wzmacnia także serce i płuca co zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów serca oraz poprawia wydolność płuc. Bieganie poprawia także sprawność mięśni i stawów, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia bolesnych kontuzji czy stanów zapalnych stawów, ponadto wpływa na zachowanie prawidłowej postawy ciała. Biegać warto również dla zdrowia kości, dzięki bieganiu mamy możliwość zapobiegania osteoporozie, dzięki dostarczanej podczas biegania w słońcu witaminie „D”.

Bieganie zdrowie dla mózgu

Bieganie wpływa na dotlenienie mózgu, dzięki czemu poprawia się praca mózgu przez co mózg pracuje sprawniej, lepsza jest także koncentracja oraz poprawia się nastrój. Dla wielu osób bieganie jest także sposobem na wyciszenie się, daje psychiczny odpoczynek. Bywa zatem doskonałą formą relaksu dla osób pracujących umysłowo.

Jak widać bieganie ma wiele pozytywnych aspektów, które zbawiennie wpływają zarówno na pracę całego organizmu jak i na pracę mózgu. Nie bez znaczenia jest także satysfakcja jaką dają kolejne pokonywane dystanse i przełamywanie własnych barier, satysfakcja z biegania to również doskonały powód, aby podjąć wysiłek i zrobić to dla swojego zdrowia!