W zdrowym ciele, zdrowy duch – jak zacząć biegać?

Kluczem do zachowania zdrowia jest aktywność fizyczna. Wprowadzenie do swojej codzienności zdrowych nawyków jak np. zmiana sposobu odżywiania czy sport, nie jest łatwym zadaniem, szczególnie w przypadku gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z regularną aktywnością fizyczną. Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Pomaga w poprawie nastroju, snu i zwiększeniu odporności naszego organizmu. Najczęściej wybieraną formą aktywności fizycznej jest bieganie, jednak wymaga ono odpowiedniego przygotowania, ponieważ tylko w ten sposób możemy uniknąć szybkiej utraty motywacji na skutek uporczywych zakwasów i zmęczenia organizmu. Jak zacząć biegać? Czy bieganie wiąże się z zakupem specjalistycznego sprzętu? Znaleźliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące biegania i umieściliśmy je w poniższym artykule!

Bieganie – odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu

Bieganie to świetny sposób na zachowanie zdrowia i redukcję stresu. Pomaga również oczyścić głowę i uzyskać pewną perspektywę na otaczający Cię świat. Bieganie może być zastraszającą czynnością dla początkujących, którzy zachodzą w głowę jak zacząć biegać, ale nie musi tak być. Bieganie to sport, z którego może korzystać każdy, bez względu na wiek, płeć czy poziom sprawności. Jest to sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia, a jednocześnie na czerpanie przyjemności z przebywania na świeżym powietrzu. Jak przygotować się do wprowadzenia aktywności fizycznej do swojego codziennego życia?

 

Na początek…

Przede wszystkim, pamiętaj o metodzie małych kroczków! Nie narzucaj sobie celów niemożliwych do wykonania, ponieważ to na pewno Cię zniechęci i zakończy Twoją przygodę z bieganiem. Na początku nie zadręczaj się również zakupami w sklepie sportowym, ponieważ na początek jedyne czego potrzebujesz to wygodne buty, dresy lub legginsy, komfortowy t-shirt i dobre chęci. Jeśli martwisz się, że Twój organizm, a zwłaszcza stawy, nie poradzą sobie z tym nowym rodzajem aktywności fizycznej, zacznij od intensywnych marszów. Będą one idealnym przygotowaniem organizmu do biegania, które z czasem stanie się dla Ciebie czystą przyjemnością! Jeśli poczujemy się na tyle pewnie, żeby biegać regularnie, warto zaopatrzyć się w aplikację na telefonie, która będzie zapisywać nasze codzienne wyniki tj. dystans jaki udało nam się przemierzyć czy szybkość biegu. Bardzo fajnym i stosunkowo niedrogim gadżetem, który przyda Ci się również w ciągu dnia, będzie smartwatch lub elektroniczna opaska na rękę, która zajmie się mierzeniem Twojego pulsu podczas wykonywania aktywności fizycznej, mierzeniem kroków przebytych w ciągu dnia, zapisem Twoich treningów, a także danymi na temat snu, który również stanowi niezwykle ważny element zdrowego stylu życia. Oczywiście, tego typu gadżety nie są koniecznością podczas wprowadzania do swojego życia zmian, związanych z dotychczasowym trybem życia, ale mogą one umilić i ułatwić ten proces.

Zobacz więcej: https://ksstaszewscy.pl/trening-dla-poczatkujacych/