Jak wybrać buty do biegania?

Jak wybrać buty do biegania?

Każdy początkujący biegacz zadaje jedno, ale bardzo ważne pytanie – jakie buty wybrać do biegania? Bardzo dobrze, że takie pytanie pada, ponieważ obuwie jest praktycznie najważniejszą częścią ubioru u osoby biegającej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru butów?

Bardzo dużo zależy od tego po jakim terenie będziemy biegać. Wiadomo, najlepiej będzie biegać po miękkim gruncie, ale nie zawsze tak jest. Dobre buty do biegania zapewnią nam komfort użytkowania. Wygodne buty będą dla nas motywacją do tego, aby kontynuować swoją przygodę z bieganiem.

Co zapewnią nam dobre buty?

Dobrze dobrane buty to nie tylko wspominany wielokrotnie komfort. To przede wszystkim zmniejszenie ryzyka kontuzji. Bardzo często, zwłaszcza u osób początkujących, pojawiają się kontuzje, a jednym z czynników może być też źle dobrane obuwie.

Test wodny

Na samym początku, jeszcze zanim wybierzesz jakiekolwiek buty, zrób sobie test wodny. Najłatwiej robi się go na betonie, ale można też go wykonać w domu. Potrzebna Ci będzie do tego kartka A4 i woda. Następnie zwilż spód stopy i odciśnij go na wcześniej przygotowanej kartce. Powstały kształt porównaj ze zdjęciami w internecie, które przedstawiają rodzaje podbicia. Na tej podstawie możesz szukać dalej swoich butów.

Czym się kierować podczas wyboru butów?

Jeśli już wiesz jaki masz rodzaj podbicia, możesz zacząć szukać dalej. Wiadomo, że w sklepach sportowych jest sporo butów, więc na samym początku wybierz te które Ci się podobają i następnie sprawdzaj ich specyfikację. Metodą eliminacji dojdziesz do tych, które najbardziej Ci się podobają.

Rozmiar ma znaczenie

Buty do biegania nie powinny być ciasne, powinna w nim zostawać przestrzeń pomiędzy palcami a czubkiem buta. Nie zdziw się, jeśli kupisz buty większe od takich, w których chodzisz na co dzień. Dodatkowo, buty do biegania najlepiej przymierzać wieczorem i w skarpetkach biegowych (są one grubsze niż te normalne). Buty i skarpety, szczególnie w bieganiu, to swego rodzaju całość, która zapewnia wysoki poziom komfortu. Dzięki temu unikniesz otarć, a bieganie będzie Ci sprawiało dużo radości.