Trening na siłowni dla początkujących

Zbliża się lato, a w związku z tym coraz więcej osób chce zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić ciało. Jest to bardzo intensywny okres szczególnie dla klubów fitness. Jednak pierwszy trening na siłowni może być sporym wyzwaniem. Podczas pierwszej takiej wizyty warto poprosić trenera o pomoc. Niestety może się okazać, że nie masz takie możliwości. Wtedy musisz samodzielnie ułożyć swój trening.

Jak samodzielnie ułożyć plan treningowy?

Na samym początku musisz określić swoje potrzeby i co chcesz osiągnąć – czy chcesz schudnąć czy nabrać masy mięśniowej. Następnie musisz rozplanować treningi na każdy dzień. Na samym początku najlepiej ćwiczyć max. 4 razy w tygodniu

Od czego zacząć trening?

Może się to wydać oczywiste, ale lepiej o tym wspomnieć. Każdy trening siłowy, musi poprzedzać rozgrzewka. Najlepiej żeby trwała ona około 10-15 minut. Wybierz taką która Ci najbardziej odpowiada – bieżnie, rower czy steper. Następnie przejdź do treningu wzmacniającego, a na koniec przejdź do rozciągania. Nie przesadzaj z długością treningu, musisz „sprawdzić” swój organizm i zobaczyć na jaki wysiłek możesz sobie pozwolić.

Nie przesadzaj

Ćwicz na swoim poziomie zaawansowania. Nic nie zyskasz (a jeszcze możesz sobie narobić problemów) jeśli zacznie trenować zbyt intensywnie. Zbyt dużo obciążenie, a także bardzo częste treningi, mogą doprowadzić do kontuzji i wykluczyć Cię na dłuższy czas z treningów. Jeśli zależy Ci na tym, żeby ćwiczyć przez dłuższy czas, to nie możesz już od samego początku rzucić się w wir ciężkich ćwiczeń.

Bądź cierpliwy

Oczywiste jest, że każdy kto zaczyna chodzić na siłownie, chce od razu widzieć efekty swoich treningów. Jest to zrozumiałe, bo widoczne efekty motywują jeszcze bardziej to pracy. Jeśli rozpoczniesz treningi na swoim poziomie zaawansowania i dasz sobie trochę czasu, to na pewno zauważysz efekty. Weź pod lupę także swoja dietę, bo to ona jest najważniejsza w tym cały procesie – zarówno podczas redukcji jak i nabierania masy.