Odżywki sportowe

Odżywki sportowe

Bez względu na to czy dopiero zaczynasz treningi na siłowni, czy już od dłuższego czasu podnosisz ciężary, na pewno niejednokrotnie zastanawiałeś się nad odżywkami sportowymi. Oczywiście, ciężkimi treningami i dobrze zbilansowaną dietą, jesteśmy w stanie wypracować wspaniałą sylwetkę. Jednak składniki, które są zawarte w suplementach, mogą nam w tym pomóc. Poniżej prezentujemy odżywki, które są bezpieczne dla organizmu i przyniosą pożądane rezultaty.

Odżywka białkowa

Jeśli posiadasz podstawową wiedzę, to na pewno wiesz, że białko jest tym makroskładnikiem, który najtrudniej dostarczyć za pomocą naturalnych składników, tak aby pozostałe substancje – węglowodany i tłuszcze – miały zachowane swoje proporcje. Najłatwiej zapotrzebowanie na białko może wspomóc odżywka białkowa, która stanowi dodatkowe źródło protein. Jeśli jesteście łasuchami, to na pewno skusicie się na taką opcję, ponieważ wiele firm w swojej ofercie, posiada białko o wielu ciekawych smakach jak np. czekolada, karmel, wanilia czy pistacja. Podczas wyboru białka zwróćcie uwagę na jej skład, polecamy kupować białko serwatkowe ze względu na zasób aminokwasów.

BCAA

Aminokwasy są niezbędne dla każdego sportowca, ponieważ to właśnie one ograniczają katabolizm mięśni. Wśród nich szczególnie ważna jest leucyna, która posiada w sobie mTOR, czyli enzym, który jest odpowiedzialny za rozpoczęcie syntezy białek. Jeśli trenujemy bardzo ciężko to warto dołączyć je do codziennej suplementacji. W zależności od masy ciała zaleca się, aby stosować je przed i po treningu. Jeśli planujemy bardzo duży wysiłek fizyczny, przygotujmy sobie dodatkową porcję, którą wypijemy w trakcie treningu.

Kreatyna

Wiele sportowców traktuje ten suplement jako najważniejszy dodatek do diety i treningów. Sprawdza się głównie do zwiększenia siły oraz wytrzymałości mięśni. Dzięki temu możemy dłużej i intensywniej trenować, a dzięki temu uzyskiwać lepsze wyniki. Kreatyna pozwala nam też na stymulowanie syntezy białek w mięśniach, a dzięki temu możliwy jest przyrost suchej masy mięśniowej. Oprócz tego zwiększa uwodnienie komóre, a to pozwala na stymulacje anabolizmu.