Trening biegowy dla początkujących

Początku mogą być trudne, szczególnie jeśli nigdy nie biegałeś. Najwięcej osób zazwyczaj rezygnuje już na samym początku, ponieważ są zniechęcone i uważają, że nie są w stanie przebiec więcej. Niewłaściwe przygotowanie do treningu może doprowadzić do skutecznego zniechęcenia i więcej już nie wrócisz do biegania. Jeśli chcesz zacząć biegać wykorzystaj trening biegowy dla początkujących oraz zastosuj się do kilku rad, które sprawią, że bieganie będzie dla Ciebie jeszcze przyjemniejsze.

Niezbędne czynności przed pierwszym treningiem

Zanim zaczniesz biegać, wybierz się do lekarza i dowiedz się, czy Twój stan zdrowia pozwala na intensywne treningi. Wizyta u lekarza i wykonanie chociaż podstawowych badań krwi, EKG oraz echa serca. Najważniejsze tutaj jest EKG i echo, w celu stwierdzenia, czy z naszym sercem jest na pewno wszystko w porządku. Następnie zanim zaczniesz biegać, zainwestuj w odpowiednie buty. Na początek nie muszą to być buty z górnej półki za 500-600 zł. Wystarczą takie za 150-200 zł. Ważne, aby były dobrej jakości i miały amortyzację.

Pomiary

Na początku każdy sukces będzie Cię motywował do dalszych ćwiczeń. Oczywiście, musisz być świadomy, że przebiegnięcie maratonu nie zajmie Ci miesiąc, ale każdy mały sukces będzie motywował kiedy opadną Ci chęci do biegania. Na początek możesz korzystać z aplikacji takich jak Endomondo, które w przybliżeniu podają Ci tempo i pokonany dystans. Dopiero po czasie możesz zaopatrzyć się w zegarek biegowy, który na pewnym etapie trenowania staje się po prostu niezbędny.

Jak zacząć biegać?

Na samym początku swojej przygody, możesz wybrać się z osobą, która ma już jakieś doświadczenie i biega dłużej. Na pewno doradzi Ci i udzieli wskazówek, które będą dla nas bardzo cenne. Zanim jednak zaczniesz biegać, pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu. Najlepiej będzie jeśli ułożysz sobie zestaw prostych ćwiczeń, które będziesz wykonywać regularnie przed i po każdym treningu (znajdziesz je również tutaj – trening biegowy dla początkujących.) Po rozgrzewce najlepiej będzie jeśli wykonasz marszobieg. Będzie to idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która nigdy nie uprawiała żadnego sportu, lub z jakichś względów miała długą przerwę. Później będziesz mógł stopniowo wydłużać trening. Musisz cały czas stawiać sobie coraz wyżej poprzeczkę, aby nasz organizm się nie przyzwyczaił za bardzo i ciągle musisz wprowadzać zmiany. Nieważne jaki cel sobie założysz, ważne aby ciągle robić postępy.

Odpowiednie odżywianie

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, to zrezygnuj z biegania na czczo. Skup się na tym aby dostarczyć naszemu organizmowi porządną dawkę energii przed treningiem. Najlepiej jeśli przed bieganiem zjesz porcje węglowodanów i białka na przykład płatki owsiane lub shake. Nie może być to jednak tłusty i smażony posiłek, ponieważ będziemy się po nim ciężko czuć. Pamiętaj też aby odpowiednio się nawadniać. Twój organizm powinien otrzymać co najmniej 2 litry wody dziennie. Oprócz tego pij izotoniki, a także świeżo wyciskane soki i herbaty. M orzesz także pić kawę, ale w umiarkowanych ilościach.